AKTUALNOŚCI:

Krótki rys historyczny

Zakład Fizjologii Roślin, przekształcony później w Katedrę Fizjologii Roślin, został utworzony na początku października 1970 roku. Trudu zorganizowania Zakładu podjęła się dr hab. Teresa Kentzer, etatowy docent zatrudniony na UMK w Toruniu. Do 2010 roku Zakład Fizjologii Roślin mieścił się w budynku przy ulicy Piłsudskiego 46 (wcześniej Czołgistów) w Gdyni, obecnie w nowym budynku Wydziału Biologii w Gdańsku-Oliwie przy ulicy Wita Stwosza 59.

Początkowo problematyka badawcza Zakładu obejmowała dwie odległe tematycznie grupy zagadnień, których jednak „wspólnym mianownikiem” były hormony roślinne. Z jednej strony kontynuowano „przeniesione” z Torunia na grunt gdański badania obejmujące analizę dynamiki zmian hormonalnych nasion stratyfikowanych w trakcie przechodzenia ze stanu spoczynku do fazy kiełkowania. Drugą grupę zagadnień narzucało nadmorskie położenie Uniwersytetu, stąd w miarę upływu lat tematyka „morska” całkowicie zdominowała zainteresowania badawcze Zakładu/Katedry. Na początku celem tych laboratoryjnych badań było określenie zdolności regeneracyjnych oraz możliwości wzrostowych makroglonów widlika (Furcellaria fastigiata) i morszczynu (Fucus vesiculosus), między innymi w związku z planowaną eksploatacją podwodnych łąk widlika z Zatoki Puckiej na skalę przemysłową. W kolejnych latach poszerzono tematykę „glonową” badań o zagadnienia dotyczące toksykologicznych skutków i molekularno-fizjologicznych mechanizmów adaptacji mikroglonów do warunków stresu powodowanego przez zanieczyszczenia chemiczne środowiska wodnego. Z początkiem XXI wieku rozpoczęto badania dotyczące identyfikacji w podłożach kondycjonowanych glonów substancji biologicznie czynnych, ostatnio także produktów degradacji chlorofilu. Regulacja i przebieg cyklu komórkowego mikroglonów oraz adaptacja roślin wodnych (Lemna minor) do chemicznych zanieczyszczeń środowiska wodnego stanowią nadal dominujący obszar badań prowadzonych w Katedrze.

Od kilku lat rozwija się w Katedrze biotechnologiczny nurt badań. Dotyczy on przede wszystkim transformacji wybranych gatunków dyniowatych w celu wykorzystania tkanki floemowej tych roślin do produkcji białek rekombinowanych. Zorganizowanie laboratoriów: synchronicznych kultur glonów oraz kultur in vitro roślin wyższych umożliwiło wprowadzenie do badań modelowych dla biologii eksperymentalnej roślin organizmów takich jak Chlamydomonas reinhardtii, Arabidopsis thaliana czy Nicotiana benthamiana. Rozszerzenie tematyki badawczej o problematykę biotechnologiczną znalazło swój wyraz w nowej nazwie Katedry, która obecnie brzmi: Katedra Fizjologii i Biotechnologii Roślin (Zarządzenie nr 33/R/12 Rektora UG z 22 maja 2012).

Od początku powstania, dużą wagę przywiązywano w Zakładzie/Katedrze do dydaktyki, kształcąc na możliwie najwyższym poziomie studentów biologii, oceanografii, przyrody oraz bioinformatyki. W dziedzinie szeroko rozumianej fizjologii i biochemii, a obecnie także biotechnologii roślin i glonów, swoje prace licencjackie i magisterskie przygotowało 285 absolwentów.

Pierwszym kierownikiem Zakładu, później Katedry, była prof. dr hab. Teresa Kentzer, której działalność w pełni sił twórczych przerwała tragiczna śmierć w lutym 1992 roku. Przez kolejne 4 lata pełniącym obowiązki kierownika był dr Roman Synak, od jesieni 1996 roku funkcję kierownika Katedry pełnił prof. dr hab. Zbigniew Tukaj. Od 2019 roku funkcję kierownika jednostki pełni dr hab. Anna Aksmann, prof. UG.